درخصوص فضائل و زندگینامه حضرت معصومه (س) مختصراً توضیح دهید.
مرکز پاسخگو:
دفتر تبلیغات اسلامی

موضوع اصلی:
امامت و تشیع

جواب:
حضرت معصومه(س) دختر حضرت موسی بن جعفرعلیهالسلام و خواهر حضرت امام رضاعلیه السلام بود. وی با امام رضا از یك مادر به نام نجمه بودند. بنابر نقلی حضرت معصومه(س) در اوّل ذیالقعده سال 173 هجری قمری در مدینه متولد شد. وقتی كه ده ساله بود، پدر بزرگوارشان به شهادت رسید و از آن زمان به بعد تحت مراقبت برادرشان حضرت امام رضاعلیه السلام قرار گرفتند، پس از این كه خلافت به مأمون عباسی رسید، امام رضاعلیه السلام را به عنوان ولایت عهد به مرو دعوت كرد. حضرت با اكراه این دعوت را پذیرفت و به سوی مرو (خراسان) حركت كرد. حضرت معصومه (س) نیز پس از یك سال دوری از برادر تصمیم گرفت با عدهای از برادران و جمعی از برادرزادگان به سوی خراسان حركت كنند. این كاروان كوچك وقتی به ساوه رسید، حضرت معصومه بیمار شد. وقتی فهمید تا قم حدود ده فرسنگ فاصله است فرمود: مرا به قم ببرید، زیرا از پدر بزرگوارم شنیدم كه قم مركز شیعیان است.

مردم قم همراه با بزرگان شهر به استقبال حضرت معصومه و همراهان شتافتند. موسی بن خزرج اشعری شخصیت برجسته شهر در پیشاپیش، زمام شتر آن حضرت را گرفت و جمعیت زیادی از مردم مشتاقانه پروانه آسا شمع وجود ایشان را در میان گرفتند و به درخواست موسی بن خزرج، حضرت در منزل وی مسكن كرد. حضرت معصومه پس از هفده روز اقامت در قم از دنیا رفت. بنابر نقلی وفات حضرت در دهم ربیع الثانی 201 هجری قمری و در 28 سالگی بود.

تاریخ قم.

امام صادق علیه السلام فرمود: "به شفاعت حضرت معصومه شیعیان به بهشت میروند". بحارالانوار، ج 60، ص 216.

و امام جوادعلیه السلام فرمود: "هر كه قبر عمّه ام را در قم زیارت كند، به بهشت خواهد رفت".كامل الزیارات، ص 324.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic