آیا حضرت خدیجه به مقام و رتبه حضرت معصومه و حضرت مریم میرسد؟
مرکز پاسخگو:
دفتر تبلیغات اسلامی

موضوع اصلی:
امامت و تشیع

جواب:
در آموزه های دینی، بعضی انسانها از جایگاه بلند و مقام بالایی برخوردار هستند، كه حضرت خدیجه، حضرت مریم و حضرت معصومه از آنان هستند. پیامبر اسلام در بیان مقام حضرت خدیجه و حضرت مریم و آسیه و فاطمه زهرا (س) فرمود: "بهترین زنان بهشت چهار تا هستند: خدیجه فرزند خویلد، فاطمه فرزند محمد، مریم فرزند عمران و آسیه فرزند مزاحم (همسر فرعون)". در روایتی دیگر پیامبر اسلام بحارالانوار، ج 14، ص 201.
فرمود: "خداوند چهار زن را از میان زنان برگزید كه عبارتند از: مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه". همان.

از این دو روایت استفاده میشود بهترین زنان، خدیجه و مریم و فاطمه زهرا (س) و آسیه هستند. از حضرت معصومه (س) به عنوان بهترین زنان یاد نشده است. همچنین در این روایت حضرت خدیجه و حضرت مریم از بهترین زنان یاد شده اند، براین اساس حضرت خدیجه با حضرت مریم در یك مرتبه قرار گرفته اند، و هیچ كدام در دیگری برتری داده نشدهاند. به روایت دیگر دست نیافتیم كه برتری یكی را بر دیگری بیان كرده باشد، گرچه خدمات حضرت خدیجه نسبت به پیامبر اسلام صلی الله وعلیه و آله از خدمات حضرت مریم بالاتر است.

از این دو حدیث استفاده می شود كه مقام حضرت خدیجه از حضرت معصومه بالاتر است زیرا در این حدیث از حضرت معصومه به عنوان بهترین زن یاد نشده است. البته شاید این حدیث به تنهایی برای حكم به برتری حضرت خدیجه بر حضرت معصومه كافی نباشد با توجه به روایات بسیاری كه در شأن و مقام حضرت معصومه (س) وارد شده، و بر فرض برتری حضرت خدیجه بر حضرت معصومه (س) بدان معنا نیست كه آن حضرت از مقام و جایگاه بالا برخوردار نیست، بلكه حضرت معصومه از جایگاه بسیار بلندی برخوردار است.

امام صادق علیه السلام درخصوص جایگاه حضرت معصومه (س) فرمود: "خدای را حرمی است و آن مكه است و پیغمبر را حرمی است كه مدینه است و امیرالمؤمنین را حرمی است كه كوفه است و ما را حرمی است و آن قم می باشد.زنی از فرزندام در آن دفن می شود به نام فاطمه. هر كه او را زیارت كند، بهشت بر او واجب میشود".

1 و 2. كامل الزیارات، ص 397؛ معارف و معاریف، ج 7، ص 674.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic