آیا مورد واجب بودن بهشت بر زائر امام رضا و حضرت معصومه صحیح است؟
مرکز پاسخگو:
دفتر تبلیغات اسلامی

موضوع اصلی:
امامت و تشیع

جواب:
درباره زیارت امام رضاعلیه السلام یا خواهر بزرگوارشان، نیز زیارت امامان دیگر روایات زیادی وجود دارد. اما در بعضی از این روایت ها كه، مسند است، قیودی وجود دارد. و مطلق نیست، مثلاً در روایتی كه از امام رضا علیه السلام می باشد، آمده است: "فازارنی أحد من أولیائی عارفاً بحقی الا شفعت فیه یوم القیامة؛ زیارت نمیكند مرا احدی از نزدیكان و دوستانم در حالی كه آگاه باشد به حقم، مگر این كه در فردای قیامت او را شفاعت كنم".(مرحوم شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 14، ص 553.)

درباره زیارت حضرت معصومه(س)، روایتی از امام رضا صلی الله و علیه و آله وارد شده است كه به سعد بن علی فرمود: ای سعد، برای ما، نزد شما قبری است. سعد به امام علیه السلام گفت: قبر فاطمه معصومه (س) دختر امام كاظم علیه السلام را می فرمایید امام علیه السلام فرمود: "بلی، هر كس او را زیارت كند در حالی كه عارف و آگاه به حق او باشد، بهشت بر او واجب است". در این دو روایت قید "عارفاً بحقی یا بحقها" آمده است. عارف و آگاه به حق امام و یا علامه محمد باقر مجلسی، (بحارالانوار، ج 48، ص 316؛ مستدرك الوسائل، ج 10، ص 368.)

امامزاده های بزرگوار كسی است كه اولاً جایگاه و مقام خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام را نزد خدا بداند و آنها را بشناسد. ثانیاً بداند این خاندان به لحاظ مبرّا بودن از پلیدی و آلودگی و طاهر بودن از گناه و زشتی و داشتن تقوإ؛ لؤ و معنویت و عبادت و طهارت روح و ترس از خدا به چنین مقامی دست پیدا كرده اند.

ثانیاً: بداند رضایت این خاندان از انسان، در گرو رضایت خدا می باشد. یا صرف نظر از این روایات، روایات و آیات بسیاری هست كه خداوند تنها از انسان پاك و وارسته، اعمال را میپذیرد. كسی نمیتواند رضایت و شفاعت و توجه امامان را جلب كند، مگر آن كه خداوند از او راضی باشد و اعمال و عبادات خود را به نحو احسن انجام دهد در ضمن میتوان گفت كه برخی از این روایات برای تشویق به زیارت و توجه به این خاندان وارد شده تا در سایه توجه به این خاندان با مكتب اصیل اسلامی و سیره و سنت امامان و احكام و قوانین الهی آشنا شویم.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات