کریمه خاندان وحی
مروارید قم، به جمال بانویی مزیّن شده که برترین دختر امام موسی کاظم علیه السلام است. او ستاره ای است که در دامان امامت و ولایت پرورش یافته و موجی است که در دریای فضیلت ها و مکارم آرام گرفته و کشتی نجاتی است که در اقیانوس متلاطم دنیا، اهل زمین را نویدی نو داده است. این بانوی گرامی، روشنیِ چشم اهل قم، افتخار ایرانی، الگوی زن مسلمان و کریمه اهل بیت، فاطمه معصومه علیهاالسلام است.

شفاعت کننده روز محشردر آن هنگام که آفتاب وجود برادر در زنجیر بود، فاطمه معصومه علیهاالسلام همچون مادر بزرگوارش فاطمه زهرا علیهاالسلام در دفاع از حریم ولایت و پاسداری از خط امامت، به پاخاست. آن بانوی بزرگ، در میان شیعیان جایگاهی والا داشته و به «شفیعه روز محشر» و «کریمه اهل بیت پیامبر» مشهور است. در زیارتی که امام رضا علیه السلام در حق او فرموده، می خوانیم: «همانا تو در نزد خداوند، دارای جایگاهی سترگ و والایی.» که این جمله، از بزرگی شأن و منزلت این بانوی بزرگوار خبر می دهد و دلیل عظمت مقام ایشان می باشد.

خانه نورخانه موسی بن خزرج اشعری، که میزبان اُخت الرّضا در قم بود، پناهگاه فاطمیّون لقب گرفت و حضرت معصومه علیهاالسلام مأمن شیعیان به شمار می آمد. آن حضرت علیهاالسلام با سخنانی که از دو منبع فیض کسب کرده بود، در پاسخگویی به پرسش های مراجعان به درجه ای رسیده بود که پدرش به او مدال «فداها ابوها» داد.

برادر هم سنگ خواهردر میان فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام هیچ کس بعد از امام رضا علیه السلام هم سنگ و هم رتبه فاطمه معصومه علیهاالسلام نبود. او طاهره، حمیده، رضیه، مرضیه و سیّده لقب گرفت و قرب و منزلت والایش، در کلام امامان علیهم السلام آمده است. توجه به اهمیت زیارت ایشان که از معصومان علیهم السلام رسیده، گوشه ای از مقام والای این بانو را، آشکار می سازد، به طوری که امام صادق علیه السلام می فرماید: «بانویی از تبار من به نام فاطمه دختر موسی علیه السلام در شهر قم دیده از جهان فرو می بندد که با شفاعت او، همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند».

هجرت سیاسی هجرت الهی ـ سیاسی حضرت معصومه علیهاالسلام از مدینه به خراسان، حرکتی برضد طاغوت دوران بود. هرچند پایان این سفر به دیدار برادر نینجامید، ولی پیام خود را به خوبی ابلاغ کرد. ایشان با سفر به همراه عده ای از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله ثابت کرد در همه زمان ها، قدرت های مادی در برابر تربیت شدگان اسلام ناب کوچک اند و کلام زینب علیهاالسلام را در خاطره ها زنده کرد، آن گاه که بر یزید خروشید: «من به تو به دیده حقارت می نگرم». حرکت ناتمام حضرت معصومه علیهاالسلام ، سرچشمه رودهای علم و معرفت در شهر قم شد و این شهر را به مرکز نشر معارف اسلامی و محور قیام بر ضد ظالمان تبدیل کرد که از آن جمله، می توان به انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمه الله اشاره نمود.

کانون علم در پرتو فیض و عنایت حضرت معصومه علیهاالسلام ، شهر قم به مرکز علوم اسلامی تبدیل شد و عالمان بزرگی در دامن معنویت این بارگاه نورانی، پرورش یافتند و قم، مرکز حوزه های علمیه ایران و جهان گردید. امام صادق علیه السلام فرمود: «در آینده ای نه چندان دور، مؤمنی در کوفه (نجف) نمی ماند و علم، خودْ را از آنجا،... جمع می کند و دور می شود. سپس دانش در شهر قم آشکار می گردد و آن شهر، کانون علم و فضل می گردد، به گونه ای که ناآگاهی در دین باقی نمی ماند...».

باب الحوائج قبر مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام نزد خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان و امام زادگان بسیار اهمیت داشته، تا جایی که برای بزرگداشت و شکوه این مرقد پاک، حضرت زینب، دختر امام جواد علیه السلام ، قبّه ای بر این قبر بنا نهاد و اکنون نیز دوستداران آن حضرت، در توسعه حرم شریفشان می کوشند و عاشقان بسیاری، رنج سفر را به امید دیدار و بهره مندی از فضیلت های بسیار ایشان برخود هموار کرده و به دیار قم می شتابند.

اهل قم
از دیرباز، قم در گرایش به اسلام و عشق به رهبران آن، پیشقدم بوده است. این شهر مرکز اندیشه ها و باورهای اسلامی بوده و محدثان و عالمان بزرگی از آن برخاستند. قم همواره در زبان امامان به نیکی یاد شده و مورد ستایش قرار گرفته است. بر این اساس، حضرت معصومه علیهاالسلام قصد قم می کند؛ چرا که از امام علی علیه السلام روایت شده: «سلام خدا بر مردم قم،... آنان اهل رکوع و سجود و نماز و روزه، و فقیهان، عالمان و هوشمندان اند. درود خدا و رحمت و برکات او بر ایشان باد، آنان دین دار و دوستدار خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل عبادت های شایسته اند».

افتخار قم
مقام عصمت، ویژه چهارده معصوم علیهم السلام است، ولی افراد بسیار کمی توانسته اند خود را در کمالات معنوی، نزدیک معصومان بسازند؛ مانند حضرت زینب علیهاالسلام و حضرت معصومه علیهاالسلام . حضرت معصومه علیهاالسلام از زنان نمونه کم نظیری است که جهان به خود دیده است. با اینکه امامزادگان بسیاری در شهر قم مدفون اند و همه مقامات ارجمندی دارند، ولی امامان معصوم علیهم السلام از اهمیت و ثواب زیارت این بانو سخن گفته اند که بیانگر عظمت معنوی ایشان است.

مدرسه انسان سازی
مکان های مقدسی همچون حرم حضرت معصومه علیهاالسلام نه تنها زیارتگاه عاشقان است، بلکه مدرسه بزرگی برای مشتاقان مکتب این عزیزان به شمار می آید. هر زائری که با معرفتِ مقام صاحب قبر، به زیارت برود، با الهام از ایشان، اصول و تعالیم مکتب اسلام را به یاد می آورد، در بهبود اخلاق خویش می کوشد و تلاش می کند تا مانند اولیای الهی گردد. انسان مؤمن، آرامش خاطری را که بشر امروز به دنبال آن می گردد، در زیارت بزرگان به دست می آورد و در پرتو دعا و سخن با پاکان، بر نابسامانی های درون چیره می گردد.

اسوه شرف

اینجا فروغ عشق و صفا موج می زند  نور خدا به صحن و سرا موج می زند  

اینجا که طور جلوه و سینای ایزدی است  از هر کرانه نور خدا موج می زند  

اینجا مطاف اهل زمین است و آسمان  وز شهپر فرشته، فضا موج می زند  

لبیک از زبان اجابت توان شنید  در این فضا که نور دعا موج می زند  

اینجا که رشک هشت بهشت است و هفت چرخ  از شش جهت فروغ ولا موج می زند  

از جلوه جلال تو ای مظهر کمال  نور صفا در آینه ها موج می زند  

در کوی تو که ساحل امن است و عافیت  دریای بی کرانِ صفا موج می زند  محمدعلی مجاهدی(پروانه)


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات